Wszystko musi do siebie idealnie pasować, a przy tym gwarantować funkcjonalność, i wyróżniać się wysoką jakością. Te same kryteria dotyczą też fugi, które nieodłącznie towarzyszą! Ten z pozoru niewielki element może zepsuć najbardziej oryginalny efekt, a także – z uwagi na ciągły kontakt z wodą – stać się przyczyną notorycznych problemów. Wspólnie z fachowiec Bydgoszcz zdradzimy jednak, jak uniknąć kłopotów! Jaką fugę wykorzystać podczas układanie kafelek w łazience?
Jaka fuga do układanie kafelek?
Fuga to termin używany w branży budowlanej służący do określania spoiny pomiędzy układanie kafelek. Jej obecność jest istotna z dwóch względów. Po pierwsze to estetyczne zwieńczenie wystroju. Wykorzystany materiał odgrywa w pomieszczeniach dekoracyjną rolę i wpływa na ostateczny wygląd całości. Po drugie to ogrom funkcji użytkowych, związanych z ochroną powierzchni przed działaniem wilgoci, ograniczeniem powstawania grzybów oraz pleśni, zapobieganiem przedostawaniu się brudu oraz kurzu w szczeliny. Ponadto fugi wzmacniają konstrukcję wraz z ich przyczepności do podłoża.
Jaki rodzaj fugi wybrać do łazienki?
Spoiny między płytkami mogą różnić się od siebie pod wieloma względami, dlatego istotny jest wybór właściwego materiału wykończeniowego. Źle dobrana fuga w łazience, czyli miejscu narażonym na podwyższone temperatury i ciągły kontakt z wodą, nie spełni swojej funkcji. Rezultatem źle dobranej fugi podczas układanie kafelek może być pojawiająca się pleśń, wypłukiwanie czy pęknięcia, co przysporzy wielu problemów i będzie wiązało się z cyklicznym odnawianiem lub całkowitą wymianą.
Najlepsza fuga do układanie kafelek to taka, która wykazuje niską porowatość, idealna do tego celu okazuje się fuga elastyczna. Specyfika tego typu spoiny w płytkach wiąże się m.in. z tym, że woda nie wnika w jej strukturę tylko spływa, a przede wszystkim nie powoduje zawilgocenia. Efektem tego sam materiał przez cały czas eksploatacji zachowuje swoje właściwości użytkowe oraz wizualne. Ta mieszanka cementu, wypełniaczy mineralnych oraz modyfikatorów wyróżnia się też zdecydowanie mniejszą porowatością, co oznacza łatwiejsze utrzymanie czystości.