Mnogość dostępnej palety barw oraz materiałów nie ułatwia podjęcia decyzji. O czym mowa? Mozaika zagościła na dobre w naszych domach. Ozdabia ściany, podłogi a nawet sufity. Układanie mozaiki to sztuka, którą trudno pojąć. Niezwykle ważna jest tu nie tylko precyzja, ale także zmysł artystyczny. Układanie mozaiki Bydgoszcz pozwala na uzyskanie intrygujących dominant naszego wnętrza.

układanie mozaiki Bydgoszcz
układanie mozaiki Bydgoszcz

Układanie mozaiki na ścianie czy też podłodze pomoże nam w wyeksponowaniu najważniejszego punktu wnętrza. Mimo iż układanie mozaiki nie różni się znacząco od układanie glazury (na betonie, ogrzewanej powierzchni, płytach kartonowo-gipsowych i na starej glazurze). To w przeciwieństwie do niej, lepiej unikać cięcia. W przypadku układanie mozaiki, konieczne okaże się cięcie każdej kostki oddzielnie, przy zastosowaniu wyjątkowej precyzji. Ponadto tego typu prace wymagają odpowiedniego sprzętu oraz narzędzi. Dlatego też na etapie planowania układanie mozaiki Bydgoszcz powinniśmy rozplanować powierzchnię w taki sposób, aby korzystać z gotowych elementów.


Przygotowanie powierzchni pod układanie mozaiki
Przygotowanie powierzchni pod układanie mozaiki to jeden z ważniejszych etapów. Ściana czy też podłoga powinna być równa, ponieważ każda niedoskonałość będzie widoczna po jej ułożeniu. Warto pamiętać, iż ze względu na specyfikę montażu nie będzie możliwe późniejsze wyrównanie.


Jeżeli układanie mozaiki Bydgoszcz odbywa się na starym podłożu, ważne jest, aby usunąć z niej wszelkie pozostałości starej warstwy (klej, zaprawa, farba), które zmniejszą przyczepność. Musi być czysto i sucho, dlatego dodatkowo warto odpylić powierzchnię. Błędem jest również układanie mozaiki na świeżo wykonanym podłożu. Zbyt szybkie układanie mozaiki może się odkształcać i pękać. Minimalny czas schnięcia betonu to 28 dni.
Z kolei dobrą przyczepność uzyskamy dzięki gruntowaniu (zaprawą gruntującą) – w przypadku betonu nie jest to jednak zabieg konieczny. Po tak przygotowanym podłożu nadejdzie czas na klejenie mozaiki.