Płytki to wyjątkowo trwały materiał wykończeniowy. Wykorzystujemy go w praktycznie każdym pomieszczeniu. Kładziemy kafelki na podłodze, ścianach, framugach, progach, tarasach. Mają one praktycznie nieograniczone zastosowanie. Jednak, gdy przychodzi czas na ich wymianę – widzimy zgrozę w oczach. Wyobrażamy sobie niezliczone m3 gruzu i pyłu w całym mieszkaniu. Jednak warto raz na kilka lat zastanowić się nad odświeżeniem łazienki. Jednym ze sposobów na zmianę wyglądu łazienki jest kładzenie kafelek.
Kładzenie kafelek – ile trwa remont?
Kładzenie kafelek jest inwazyjnym elementem wykończenia wnętrz, jednak długość trwania tego procesu jest zależna od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wiek domu lub mieszkania, w którym ma się odbyć kładzenie kafelek. Drugim jest informacja, kiedy kładziono obecne kafelki. Jeszcze w latach 90 wielu fachowców układało kafelki na tradycyjną zaprawę. Niestety jest to znaczne utrudnienie, ponieważ bardzo trudno będzie je usunąć. Dodatkowo istnieje dużo prawdopodobieństwo, iż na tym etapie remontu łazienki, podłoże zostanie usunięte. Aby wykonać kładzenie nowych kafelek konieczna będzie naprawa podłoża – a to dodatkowo wydłuży czas prac remontowych.
Kolejność prac remontowych
Koronną zasadą remontu łazienki jest kładzenie płytek najpierw na ścianie, później zaś na podłodze. Odwrotna kolejność mogłaby spowodować, iż podczas układania płytek ściennych ubrudzimy klejem płytki podłogowe. Nie ma jednoznacznej reguły, że płytki na ścianach należy naklejać od dołu do góry albo od góry do dołu. Płytki ścienne powinny jednak zachodzić na podłogowe, więc ważne jest staranne wyznaczenie dolnego poziomu okładziny ściennej. Jeżeli zdecydujesz się na kładzenie kafelek od góry – wybierz klej, który zapobiega ich osuwaniu – oznaczony jest literą T.
Jakie narzędzia do kładzenia płytek?
Jednym z podstawowych narzędzi jest paca, której rozstaw zębów należy dobrać proporcjonalnie do wielkości płytek. Przykładowo do płytek o wymiarach 30×30 cm wykorzystamy pacę 8mm. Układając płytki podłogowe należy pamiętać o montażu listwy podłogowej. Dylatacja pomiędzy ścianą a podłogą powinna wynosić 4 mm. Bardzo modne w ostatnim czasie stają się cienkie fugi, jednak zaleca się, aby ich szerokość odpowiadała grubości płytek.