Powierzchnie pokryte płytkami ceramicznymi muszą być trwałe i estetyczne. Dlatego też zawsze korzystajmy z firm, które cieszą się nienaganną opinią. W dzisiejszych czasach wiele firm ma swoje profile na Facebook-u, a tam klienci dzielą się swoimi wrażeniami. Na terenie Bydgoszczy bardzo dobrą opinią cieszy się firma WASZ MONTER – usługi remontowe Bydgoszcz, świadczący usługę kładzenie kafelek.
Fachowość, doświadczenie i precyzja musi towarzyszyć fachowiec Bydgoszcz na każdym etapie pracy. Praktyka jednak wykazuje, iż glazurnicy popełniają błędy. Część z nich wynika z niewiedzy, braku doświadczenia, a część z pośpiechu i nieprzestrzegania zasad sztuki budowlanej. Dlatego podkreślamy korzystajcie tylko z fachowiec Bydgoszcz o dobrej opinii. Jakie są, zatem najczęściej popełniane błędy w układaniu płytek?
Kładzenie kafelek – błąd 1
Pierwszym bardzo popularnym błędem jest nieodpowiednie lub niestaranne przygotowanie podłoża. Kładzenie kafelek wymaga dokładnego oczyszczenia powierzchni ze wszystkiego, co może zmniejszyć przyczepność glazury do ścian lub podłogi. Aby oczyścić powierzchnię, przed układanie płytek ceramicznych należy za pomocą odkurzacza usunąć kurz oraz wapna, tłuszczu i stary klej – w przypadku prowadzenia usługi remontowe. Podłoże pod układanie płytek ceramicznych musi być też stabilne, dlatego należy dokładnie skuć stare warstwy o słabej przyczepności, kruche i łuszczące się. Jeśli na podłożu występują ubytki, trzeba je uzupełnić. Nowe tynki i betony powinny być związane i wysezonowane (beton powyżej 3 miesięcy, posadzki i tynki przynajmniej 28 dni). Zaleca się, aby wilgotność podłoża nie przekraczała 4%.
Na tak przygotowane podłoże należy nałożyć emulsję gruntującą, która gwarantuje iż kładzenie kafelek odbędzie się na podłożu o dobrej przyczepności kleju, regulującej chłonność podłoże dodatkowo je wzmacniając. W przypadku nie zachowania tej procedury, kafelki po pewnym czasie mogą się odspajać oraz pękać.
Układanie płytek ceramicznych – błąd 2
Na etykietach zapraw klejowych podane są dokładne proporcje zaprawy – wody i suchej mieszanki. Należy ściśle przestrzegać instrukcji – niestety zdarzają się glazurnicy podczas kładzenie kafelek, robią to w pośpiechu, „na oko” lub pomijają niektóre etapy przygotowania zaprawy. Za duża ilość wody w mieszance pogarsza jej właściwości – wydłuża czas wiązania zaprawy, zmniejsza przyczepność. Zaprawę należy starannie wymieszać, mechanicznie lub ręcznie. Następnie trzeba jakiś czas odczekać (zazwyczaj wystarczy 5 minut) i wymieszać ją ponownie. Tylko tak przygotowana zaprawa gwarantuje trwałość usługi remontowe.
Kładzenie kafelek – błąd 3
Układanie płytek ceramicznych powinno się wykonywać metodą kombinowaną tzn. należy na powierzchnie nałożyć zaprawę klejową oraz na spód płytki. Dociskając ją do powierzchni klej powinien wyjść bokami – co zapobiegnie powstawaniu pustych przestrzeni. Należy również pamiętać o systematycznym usunięciu nadmiaru zaprawy, aby nie zastygła. Przy kładzenie kafelek ściennych ten błąd może nie będzie miał konsekwencji, natomiast na podłodze, zwłaszcza w łazienkach, na tarasach i balkonach, jeśli w pustą przestrzeń pod płytki dostanie się woda, będą pękać i odpadać. Warto również pamiętać, że płytek nie należy przed klejeniem moczyć – to już nieaktualna metoda, przy układanie płytek ceramicznych na nowoczesne zaprawy jest zbędna.
Układanie płytek ceramicznych – błąd 4
Przed rozpoczęciem kładzenie kafelek, powinno się dokładnie rozplanować układ płytek ceramicznych na powierzchni oraz dokonać obliczeń. Dzięki takiemu działaniu, unikniemy strat w materiale, zwróćmy również uwagę na ewentualne cięcia płytek, ponieważ powinny się one znaleźć w najmniej widocznym miejscu. Przy układanie płytek ceramicznym, niezbędnym narzędziem jest poziomica, która zapewni nam idealnie równą powierzchnię.
Kładzenie płytek – błąd 5
Aby rozpocząć fugowanie, klej musi całkowicie wyschnąć. Na opakowaniach kleju przeważnie jest napisane, jak szybko schnie i kiedy można rozpocząć fugowanie po skończonym kładzenie kafelek. Na rynku są kleje szybkowiążące, których czas schnięcia wynosi 3 godziny, ale większość klejów schnie nawet 12 godzin i więcej. Jeśli klej całkowicie nie wyschnie, na fugach (zwłaszcza tych jasnych) mogą pojawić się przebarwienia. Aby zatem mieć pewność, że klej wysechł do końca, warto odczekać 2, 3 dni i dopiero wtedy rozpocząć spoinowanie płytek. Dzięki czemu układanie kafelek w efekcie finalnym będzie wyglądać estetycznie i atrakcyjnie.
Układanie płytek ceramicznych – błąd 6
Szczeliny dylatacyjne kompensują pracę posadzki ceramicznej związaną z rozszerzalnością termiczną. Wymagane są w miejscach połączeń płaszczyzn ścian i podłóg, na stykach podłoży lub posadzek wykonanych z różnych materiałów. Dlaczego podczas układanie płytek ceramicznych należy wziąć to pod uwagę? Brak dylatacji w tych miejscach lub ich niewłaściwe wykonanie może skutkować pękaniem konstrukcji samych płytek oraz ich odspajaniem.
Zawsze korzystajmy z profesjonalnych usługi remontowe, ponieważ tylko doświadczona firma o dobrej opinii zagwarantuje nam perfekcyjny wygląd i nasze zadowolenie.