Tynkowanie ścian możemy wykonywać przez cały rok. Wbrew pozorom zimą również możemy prowadzić pracę, o ile zastosujemy się do kilku podstawowych zasad. Musimy o nich pamiętać i się do nich stosować, ponieważ zabezpieczy nas to przed pękaniem, odpadaniem czy odbarwieniem tynków.
Tynkowanie ścian po budowie
Tynkowanie ścian po budowie możemy rozpocząć dopiero w momencie, kiedy cały budynek osiądzie, czyli zwykle wypada to od trzeciego do szóstego miesiąca po zakończeniu stanu surowego. Mając do czynienia z podłożem żelbetowym i betonowym musimy wstrzymać się przez 2 miesiące z rozpoczęciem tynkowanie ścian.
Bardzo ważnym aspektem jest również temperatura, jaka panuje na zewnątrz. Tynkowanie ścian Bydgoszcz najlepiej wykonywać przy temperaturze nie niższej niż 5 stopni Celsjusza i nie wyższej niż 25 stopni. Taki przedział temperatur jest niezbędny, aby tynki wysychały równomiernie – w przeciwnym wypadku mogą powstawać przebarwienia oraz spękania, a w konsekwencji dojdzie do odpadania tynków.
Przygotowanie podłoża do tynkowanie ścian
Tynkowanie ścian możemy rozpocząć dopiero w sytuacji, gdy ściany zostaną prawidłowo przygotowane oraz oczyszczone. Najlepiej, jeżeli ściana będzie równa, sucha i niepyląca. Ponadto jej powierzchnia powinna być szorstka i dobrze chłonąć wodę. Dodatkowo, koniecznie musimy osłonić oraz przytwierdzić wszelkie elementy metalowe i drewniane, zaś metalowe dodatkowo zabezpieczyć przed korozją. Beton komórkowy lub pustaki silikatowe są wyjątkowo chłonne, dlatego na początek wykonaj obrzutkę z cementu i piasku.
Zasady tynkowania ścian
Podstawą przygotowania każdej zaprawy jest zachowanie odpowiednich proporcji poszczególnych składników. Przygotowanie zaprawy można porównać do gotowania, jeżeli przesadzimy z danym składnikiem, nie będzie ona zdatna do użytku. Dlatego też, zawsze stosuj się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. Zachowaj również odpowiednią kolejność mieszania – najpierw cement, piasek i dwie trzecie wody mieszane i dopiero w tym momencie dodajemy resztę wody. Musimy również pamiętać, że zaprawa utrzymuje swoje właściwości do 3 godzin po tym czasie musimy ją bezwzględnie wyrzucić.
Tynkowanie ścian kolejność prac
Kluczowym elementem prawidłowego wykonania tynkowanie ścian jest przygotowanie mieszanki zgodnie z zaleceniami. Samą mieszankę zaś, należy dobrać zgodnie z projektem oraz specyfikacją techniczną. Wszelkie profile tynkarskie montujemy ze szczególnym zwróceniem uwagi, aby nie powstawały za nimi puste przestrzenie. Dodatkowo podczas tynkowanie ścian na wszelkie newralgiczne miejsca należy złożyć siatkę tynkarską. Grubość tynku uzależniona jest od samego podłoża mieszanki sposobu wykonania oraz ilości nałożonych warstw.