Wykończenia wnętrz to efekt końcowy zakończenia prac budowlanych, lecz niestety nie koniec wydatków. Wykończenia wnętrz krok po kroku. To one stanowią najdroższy etap budowy. Dziś opowiemy Wam; Jak sprawnie wykonać tę czynność oraz Jak uniknąć zbędnych kosztów i przestojów.
Wykończenia wnętrz krok po kroku
Wykończenia wnętrz powinniśmy rozpocząć od wykonania podziału i rozkładu pomieszczeń. Wszystkie ściany, które nie są nośne możemy przenieść lub wyburzyć. To jest pierwszy krok, aby rozpocząć jakiekolwiek dalsze pracę. Pamiętaj również, że przeniesienie ścian może wiązać się z modernizacją instalacji, a więc również generować dodatkowe koszty. Jednak odpowiedni podział oraz wielkość pomieszczeń, będzie bezpośrednio rzutował na twoje zadowolenie z użytkowania domu czy też mieszkania.
Instalacje w domu
Kiedy zakończył się już podział, kolejnym krokiem przy wykończenia wnętrz będzie rozprowadzenie instalacji elektrycznej wodnej oraz kanalizacyjnej. To właśnie na tym etapie wykonujemy podłączenie grzejników oraz wody. Rozprowadzamy kable elektryczne, alarmowe oraz telewizyjne, dlatego też powinieneś wiedzieć już jak mniej więcej będą ustawione meble w twoim domu. Taki plan zapobiegnie późniejszemu przeprowadzaniu przedłużaczy elektrycznych i tym podobnych. Jeżeli masz taką możliwość zrób zdjęcie instalacji, abyś w przypadku późniejszej awarii mógł bezpośrednio dotrzeć do jej źródła.
Wykończenia wnętrz podłoga
Wykończenia wnętrz na tym etapie polega na w wykonaniu izolacji podłogowych. Układamy izolację przeciwwilgociowa i termiczną, jeżeli jest to podłoga na gruncie oraz akustyczną na stropie, która uchroni nas przed przenoszeniem się hałasu. Wykończenia na tym etapie to również ułożenie szlichty cementowej.
Tynkowanie ścian
Wykończenia wnętrz to przede wszystkim tynkowanie ścian i sufitów. Prace te należą do prac mokrych a więc wykonuje się je ręcznie lub maszynowo. Zwykle zostają one zwieńczone również gładziami gipsowymi. Wykonane maszynowo pozwalają na uzyskanie gładkiej powierzchni przeznaczonej bezpośrednio do malowania.
Wykańczanie wnętrz wylewki
Wykończenia wnętrz obejmują również wykonanie wylewki samopoziomującej. Ma ona za zadanie wyrównanie i przygotowanie podłoża pod ułożenie podłogi. Mimo iż na większość wylewek można wejść po 14 w godzinach to jednak na całkowite wyschnięcie musimy poczekać nawet 4 tygodnie. Na szczęście nie zawsze podczas wykończenia wnętrz konieczne jest zastosowanie wylewki samopoziomującej.
Choć może zabrzmieć to banalnie to porządek na budowie stanowi podstawę do wykonania wysokiej, jakości prac. Bieżące porządkowania po zakończeniu każdego etapu wykończenia wnętrz zabezpiecza to, co udało się nam już wykonać. Mimo iż zwykle podczas wykończenia wnętrz czas nas nagli to koniecznie zastosuj się do przerw w pracy wymaganych na wyschnięcie materiałów.