Tynkowanie ścian możemy wykonywać wbrew ogólnemu przekonaniu przez cały rok. Musimy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które dziś Wam zdradzimy. Tynkowanie wykonane nieprawidłowo może nieść ze sobą wiele niekorzystnych aspektów. Do najważniejszych konsekwencji nieprawidłowego wykonania tynkowania możemy zaliczyć m.in. liczne spękania, odpadanie tynków a nawet odbarwienia. Zostań z nami i sprawdź, jakie są najważniejsze zasady tynkowania ścian przez cały rok kalendarzowy.
Optymalne terminy
Tynkowanie ścian w nowym budownictwie możemy rozpocząć zaraz po wymaganym okresie osiadania i skurczu murów. Przyjmuje się, iż jest to okres między trzecim a szóstym miesiącem po zakończonych pracach związanych ze stanem surowym. Budynki oparte o konstrukcje żelbetonowe i betonowe wymagają minimum 2 miesięcy.
Mimo iż tynkowanie ścian możemy wykonywać przez cały rok, to musimy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę oraz pozostałe warunki atmosferyczne panujące w naszym otoczeniu. Bardzo ważnym aspektem jest temperatura. Tynkowanie ścian powinno się przeprowadzać w temperaturze nie niższej niż 5 stopni Celsjusza i nie wyższej niż 25 stopni Celsjusza. Wasz Monter usługi remontowe Bydgoszcz, tłumaczy nam, że; niższa temperatura mogłaby spowodować przemrożenie tynku, a w konsekwencji nierównomierne wysychanie i powstawanie odbarwień.
Przygotowanie podłoża
Przygotowanie podłoża do tynkowania ścian to bardzo ważny krok, który należy wykonać równie dokładnie jak samo tynkowanie. Idealnie przygotowana ściana powinna być równa, sucha i niepyląca. Równa nie znaczy gładka, szorstka ściana będzie równomiernie chłonęła wodę. Ponadto ściana przygotowana pod tynkowanie powinna być wolna od rys, pęknięć i wykwitów. Jeżeli w Twojej ścianie znajdują się elementy metalowe, pamiętajmy aby zabezpieczyć je przed korozją.
Często w starym budownictwie, ale i nowym mamy do czynienia z grzybem na ścianach, koniecznie musi ona zostać usunięty jeszcze na etapie przygotowania do tynkowania. Dodatkowo w przypadku, gdy nasze ściany wykonane są z betonu lub pustaków powinniśmy wykonać obrzutkę, ponieważ jak twierdzi Wasz Monter usługi remontowe Bydgoszcz – taki zabieg znacznie ograniczy chłonność.
Przygotowanie zaprawy
Tynkowanie ścian uda się tylko w przypadku prawidłowego przygotowania zaprawy tynkarskiej. Bardzo ważne jest zachowanie proporcji i dokładne wymieszanie wszystkich składników. Nie bez znaczenia jak twierdzi Wasz Monter usługi remontowe Bydgoszcz jest kolejność dodawania składników. Pierwszy dodajemy cement i kolejno piasek 2/3 części wody – dokładnie mieszamy, a następnie powolnym ruchem dodajemy resztę wody – mieszając do momentu uzyskania prawidłowej konsystencji.
Zaprawa przygotowana do tynkowanie ścian utrzymuje swoje właściwości przez około 3 godziny, po upływie tego czasu należy ją koniecznie wyrzucić. Niedopuszczalne jest dodawanie wody do powstałej mieszanki, aby ukończyć tynkowania, ponieważ doprowadzi to do uszkodzeń, spękań oraz niskiej wytrzymałości – co w konsekwencji spowoduje odpadanie tynku.