Awarie elektryczne zwykle są powiązane z uszkodzeniem instalacji lub podległych jej urządzeń. W zależności od stopnia skomplikowania prac możemy usunąć je w ciągu kilku minut bądź nawet kilku dni. Jeżeli nie będziesz posiadał odpowiedniej wiedzy i doświadczenia powinieneś skorzystać z pomocy elektryka. Z prądem nie ma zabawy, dlatego też bez odpowiedniego przygotowania i uprawnień zostaw sprawę profesjonalistom. Dziś opowiemy Ci, z jakimi najczęstszymi awariami spotykają się nasi elektrycy.
Wadliwe urządzenia powodują zwarcie
Nie od dziś wiadomo, że wadliwe urządzenia w naszych mieszkaniach oraz przeciążenia, powodują zwarcie. Zwarcie to nic innego jak nagłe zmniejszenie rezystancji obwodu elektrycznego, podczas którego płynie prąd zwarciowy o wartości większej niż prąd roboczy. W jego wyniku dochodzi to wyzwolenia ogromnej ilości energii w bardzo krótkim czasie, doprowadzając do stopienia elementów metalowych.
Zwykle zwarcie powodują takie urządzenia jak płyty indukcyjne, oprawy oświetleniowe, zasilacze laptopów, suszarki czy też żelazka. Kupowanie niskiej jakości żarówek również może spowodować zwarcie.
Przy usterce tego typu, podobnie jak podczas przeciążenia sieci, dochodzi do wybicia bezpieczników. Aby poradzić sobie samemu z taką usterką, powinniśmy znaleźć urządzenie powodujące zwarcie i odłączyć je od sieci. Następnym krokiem będzie udanie się do skrzynki z bezpiecznikami i włączenie ich. Jeżeli bezpieczniki nie włączą się koniecznie skontaktuj się z elektrykiem.
Uszkodzenie przewodu elektrycznego
Uszkodzenie przewodu elektrycznego stanowią drugą w kolei przyczynę interwencji naszego elektryka. Do takiej sytuacji może dojść podczas wiercenia otworów w ścianach czy też nacięcia, rozerwania lub zmiażdżenia przewodów elektrycznych. W brew pozorom nie jest konieczne znaczne uszkodzenie, czasem nawet niewielkie zadrapanie przewodów może spowodować jego całkowite zniszczenie, w wyniku nadpalenia lub przedostania się wilgoci w uszkodzone miejsce może pojawić się poważny problem.
Niesprzyjające warunki atmosferyczne
Instalacja elektryczna podlega często pod bezpośredni wpływ warunków atmosferycznych. To właśnie one determinują pracę oraz stan techniczny całego układu. Duże zawilgocenie może powodować zwarcia między przewodami, których izolacja została uszkodzona. Aby temu zapobiec, należy stosować specjalne przewody oraz ochronę hermetyczną.
Stara instalacja elektryczna – awarie elektryczne
Stara instalacja elektryczna zwykle powoduje najpoważniejsze awarie. Aluminiowe okablowanie często łamie się i wypada z zacisków łączeniowych doprowadzając do zwarcia. Podobny skutek uzyskamy podczas nieprawidłowego połączenia, przeciążeń a także wadliwy dobór przewodów i zabezpieczeń. Nie bez przyczyny przewody te zostały wycofane z produkcji ze względu na nie spełnienie obowiązujących przepisów budowlanych. Nie zostały one przystosowane do obecnego zapotrzebowania na energie elektryczną w naszych domach. Najmniej groźnym efektem takiej sytuacji jest niestabilne działanie sprzętów podłączonych do sieci elektrycznej, ale prawdopodobny może być nawet pożar. Wymiana starej instalacji i całego okablowania to już bardzo skomplikowane zadanie, które zdecydowanie należy powierzyć fachowcom.